Exkurzia vo firme Getrag Ford Transmissions Slovakia, s.r.o. v Kechneci Doporučený

Dňa 09.11.2017 (štvrtok) sa naši žiaci zúčastnili plánovanej exkurzie v spoločnosti so sídlom neďaleko Košíc. Firma GETRAG FORD Transmissions v Priemyselnom parku Kechnec vybudovala moderný výrobný závod na výrobu motocyklových a automatických dvojspojkových prevodoviek do automobilov. Závod spustil výrobu motocyklových prevodoviek v novembri 2006 a prevodoviek GETRAG Powershift v októbri 2007. Ostatné komponenty ako sú dvojspojky, olejové pumpy, elektronické časti mechatroniky, ložiská, filtre, tesnenia a podobne sa v závode len montujú. Najväčším odberateľom automatickej prevodovky označovanej ako Poweshift je automobilka Ford, možno ju nájsť v modeloch C-Max, S-Max, Focus, Mondeo, Galaxy, Kuga s pohonom všetkých kolies i v novinke triedy SUV – modeli Edge. Dôležitou súčasťou závodu je aj testovacie centrum a servis, kam sa často dostanú automobilové novinky ešte pred uvedením na trh. Čo sme ocenili je, že firma kladie veľký dôraz na ochranu a bezpečnosť pri práci, čistotu prevádzky, poriadok na pracoviskách, recykláciu odpadu ale aj manipuláciu s hotovými výrobkami.V súčasnej dobe pracuje v závode viac než tisíc zamestnancov.

Exkurzia bola určená pre žiakov IV.C triedy 4-ročného študijného odboru: programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení a žiakov III.D triedy 3-ročného učebného odboru: obrábač kovov. Uskutočnená exkurzia bola pre našich žiakov určite prínosom. Tešil nás ich záujem a najmä ten poznatok, že mohli získať reálny obraz o pracovnom prostredí i cenné informácie a rady od skúsených pracovníkov. Veríme, že takto nadobudnuté poznatky žiaci zúročia pri hľadaní zamestnania po úspešnom ukončení štúdia na našej škole.

Mgr. Petra Mazureková, Ing. Richard Smetana