AHA! Krásna matematika – exkurzia v Prešove Doporučený

• Napísal(a)  Mgr. Ida Dubajová, Mgr. Marta Reibergerová
  • Prečítané 249 krát
  • Galéria obrázkov

Zábava, hra, intuícia, logika a tímová práca. Týmito slovami by sa dal vyjadriť obsah exkurzie v Prešove na výstave s názvom AHA! Krásna matematika, ktorej sa zúčastnili žiaci III. B triedy. Okrem iného sa pozreli na Pytagorovu vetu, Eulerovu kružnicu či Ludolfovo číslo trochu inak – prakticky a inovatívne, cez pokusy s jednoduchými špagátikmi.

Výstava vytvára priestor pre predstavivosť, kde sú tvary postavené z tangramov, blokov či loptičiek, a deti sa tak môžu nenápadne pomocou hry dostať do tajomstiev matematiky. Zistia, že matematika nie je strašiak, ktorému rozumie len pár vyvolených, ale že ju nájdeme vo všetkých oblastiach života.

Bolo zaujímavé pozorovať, ako sa z takmer dospelých chlapov na chvíľu stali deti, ktoré spoločne skladali pyramídy, mosty bez klincov, či riešili problém parkovania pred obchodnými centrami. Videli, ako sa mnohé matematické zákony dajú krásne graficky znázorniť alebo rozpohybovať a takéto podanie je pre študentov ľahšie pochopiteľné a atraktívnejšie. Okrem takéhoto „nenápadného“ učenia sa však hlavne mohli vyhrať so skladačkami a stavebnicami – každý si určite našiel niečo, čo ho zaujalo.

Cesta domov bola plná zážitkov a diskusie o zábavnej matematike.

Mgr. Ida Dubajová, Mgr. Marta Reibergerová