Erasmus+ - Návšteva Londýna Doporučený

V sobotu 12.10. sme navštívili jedno z najkrajších európskych miest. Ráno sme sa zobudili do zamračeného počasia, ,, čo by sme mohli iné čakať v Anglicku.“ Veľmi často tu prší. Skoro ráno sme sa stretli na železničnej stanici Fratton v Portsmouth a cesta vlakom smerovala na stanicu London Victora. Hneď ako sme vystúpili z metra, prešli sme cez nádherný park ku Buckinghamskému palácu. Chceli sme pozrieť čo najviac pamiatok, pretože v Londýne nie sme každý deň . Boli sme sa pozrieť na Trafalgar Square, London Eye , navštívili sme St. Pauls Cathedral, videli sme Big Ben v rekonštrukcii, ďalej budovy parlamentu a Westminster Abbey. Naše kroky viedli k Tower of London, ktorého história siaha do 11. storočia. Pre nás je táto pevnosť známa skôr ako väzenie, kde boli väznené a popravené dve manželky Henricha VIII. a väznení ďalší anglickí a francúzski králi. V súčasnosti slúži Tower of London ako kráľovská klenotnica.
Ďalšou zaujímavosťou bol sklápací most nad riekou Temža - Tower Bridge, ktorý nás veľmi zaujal. Odtiaľ sme sa presunuli okolo modernej budovy radnice a s výhľadom na najmodernejšie budovy do stanice metra, ktorým sme sa vrátili na vlakovú stanicu Victoria. Pred odchodom späť sme mali ešte chvíľku čas, a tak sme si pozreli obchody a nakúpili magnetky a drobné suveníry. Každý z nás si domov odvezie veľa zážitkov, ktoré mu len tak z hlavy neuletia.

Autor: Patrik Nemčík, úpravy a foto: Ing. Hana Geročová smile1

Čítať ďalej...

Exkurzia v kreatívnej fabrike „Steelpark“ Košice Doporučený

Žiaci 2.C triedy strávili dnešný školský deň trocha inak. Spolu s vyučujúcimi sa rozhodli dňa 15.10.2019 (utorok) v rámci exkurzie navštíviť mesto Košice a to konkrétne kreatívnu fabriku „Steelpark“, známu ako park vedy a zábavy. Steelpark je miestom, kde veda v očiach laika a občas aj profesionála získava nový rozmer. Miesto, kde vám jednoduchým a zábavným spôsobom dokážu priblížiť oblasť poznania vedy a techniky. Interaktívna výstava ponúka návštevníkom aktívne hranie sa s vyše 50 exponátmi z oblasti optiky, biometrie, geológie, fyziky, chémie, strojárstva a ďalších vedných odborov. Našich žiakov zaujali viaceré oblasti a výstavné exponáty, ale najdlhšie sa zdržali pri sledovaní humanoidných robotov, ktorých dodala Katedra kybernetiky a umelej inteligencie TU v Košiciach. Takýto park vedy a zábavy, ktorý prináša zážitok zo spoznávania niečoho nového, je nesporne prínosom a to nie len pre žiakov. Žiaci pri skúmaní vedeckých hypotéz a overovaní technických a prírodných zákonitosti zábavnou formou skôr napredujú a nenudia sa. Túto exkurziu si všetci veľmi pochvaľovali, pričom sa pozitívne rozvíjali vzájomné vzťahy a spolupráca. Aj to bol účel našej exkurzie. Už teraz sa tešíme na ďalšie novinky a návštevu v kreatívnej fabrike „Steelpark“.

Mgr. Petra Mazureková, Ing. Eva Mrkvicová

Mgr. Petra Mazureková, Ing. Eva Mrkvicová
Čítať ďalej...

Reportáž: Beseda s režisérom Antonom Majerčíkom Doporučený

konekttv

Reportáž: Beseda s režisérom a scenáristom Antonom Majerčíkom
Kamera a strih: Richard Duľa. Rozhovor: Bibiána Mikluščáková.

Naše pozvanie na besedu prijal slovenský filmový a televízny režisér, scenárista Anton Majerčík, rodák z Popradu. Besedy sa zúčastnili žiaci odboru grafik digitálnych médií – III.A, IV.A a vybraní žiaci II.A, I.A. V úvode svojho rozprávania sa zameral na históriu filmu a vznik základných línií fimu - dokumentárneho a hraného. Vysvetlil spôsob rozprávania príbehu formou filmového jazyka a vytvorenie scenára. Pán režisér chcel vidieť aj aktuálne žiacke filmy, preto sme si pustili krátky film našich štvrtákov: "Kradnutie triednej knihy", v ktorom nás pobavilo herecké stvárnenie príbehu žiakmi, ale zároveň sme získali od pána režiséra aj cenné rady do ďalšej tvorivej činnosti. Na záver stretnutia pán Majerčík odpovedal na otázky žiakov, medzi inými aj o spolupráci pri natáčaní filmu Nevera po slovensky s J. Jakubiskom. Po skončení besedy poskytol ešte krátky rozhovor pre školskú televíziu Konekt.

Čítať ďalej...

Erasmus+ - 2. turnus v Portsmouth Doporučený

Náš pobyt v meste Portsmouth na juhu Anglicka sa začal len v utorok a už sme toho veľa o tomto prímorskom meste zistili. Prvé, čo si asi každý všimne, keď tu príde je, že je to mesto s ľuďmi rôznych národností, ale aj kultúrou. Sú tu veľmi milí ľudia, ktorí vám pomôžu naozaj s hocičím, dokonca sa aj sami opýtajú,, či netreba pomôcť, ak vidia na niekom, že je stratený. Máme tu aj more, ktoré je v tomto období chladné, ale nájdu sa tu ľudia, ktorí pobrežie využívajú na šport. Čo sa týka historických pamiatok mesta, je ich veľmi veľa a siahajú až do 12.storočia. Portsmouth je mesto, z ktorého počas 2. svetovej vojny boli vysielaní vojaci do boja. Nájdeme tu veľa pamätníkov a múzeí, ktoré odkazujú na tieto časy, napríklad Deň D - vylodenie spojencov v Normandii. Mesto je plné zelene a parkov, ktoré miestni obyvatelia využívajú na oddych. V centre mesta sa nachádza aj veľa obchodov a nákupných centier, ktoré vo voľnom čase navštívime.
Posielame veľa pozdravov všetkým na Slovensko.

Mgr. Desana Hámorová, Ing. Hana Geročová

 

Čítať ďalej...

Medzinárodný festival horských filmov Doporučený

Naši žiaci 1.A, 1.B, 1.C, 2.A a vybraní žiaci 4.A triedy sa zúčastnili dňa 11.10.2019 (piatok) školskej akcie premietania dokumentárnych filmov v rámci XXVII. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov v priestoroch kina Tatran v Poprade.
Tento rok boli pripravené pre školy filmy s lezeckou a cestovateľskou tematikou v slovenskom a anglickom jazyku s titulkami:
A. O. – V zóne / The A.O.- In the Zone, r.: J. Schmoll, DE, v tomto dokumente sa mohli žiaci dozvedieť v čom spočíva tajomstvo úspechu jedného z najúspešnejších športových lezcov súčasnosti, Adama Ondru, či tkvie len v jeho sile a vytrvalosti.
Prenasledovať živly / Chasing Monsters r.: K. Wright US, tento najkratší dokument nám predstavil lovca tornád, austrálskeho fotografa na ceste priamo do hrôzostrašnej búrky v Aleji tornád na americkom stredozápade.
Rila & Pirin, r.: J. Piga, SK, tento najdlhší cestovateľský dokument nám priblížil 7- dňová trasu piatich kamarátov cez hrebene dvoch najvyšších pohorí na Balkáne.

Väčšina prvákov sa zúčastnila Medzinárodného festivalu horských filmov po prvý krát a veľmi si túto environmentálnu akciu pochvaľovali. Je to nesmierny úspech, keď túto mladú generáciu dokážu osloviť dokumentárne filmy s tematikou prírody, ktorá nás nepriamo vyzýva, aby sme k nej pristupovali s úctou a rešpektom, vážili si ju a rozumne využili jej rozmanitosť v prospech spoločnosti tak, aby sa aj budúce generácie mohli tešiť z jej jedinečnosti a krásy.
Už teraz sa všetci tešíme na ďalší ročník tohto podujatia.

Čítať ďalej...

Beseda s americkým diplomatom Doporučený

Ȏsmy október bol v našej škole zaujímavým dňom. Niektoré triedy prvého, tretieho a štvrtého ročníka mali možnosť zúčastniť sa besedy s p. Bradleym Gardnerom, americkým diplomatom pôsobiacim na Veľvyslanectve USA v Bratislave.
Pán Gardner veľmi pútavo a zaujímavo rozprával o tom, kde sa narodil, kde žil, aké krajiny navštívil (a bolo ich veľa) a porovnal život v nich. Strávil časť svojho života v Číne, v Japonsku, v Čechách a teraz pôsobí na Slovensku.
Žiaci sa dozvedeli, aké významné osobnosti zo Slovenska majú svoj biznis v USA, ako pomocou nadačných fondov môžu aj mladí ľudia získať pomoc a podporu pre svoje start-upy.
Študentov samozrejme zaujímalo, aké sú životné náklady v Kalifornii, aké slovenské jedlá mu chutia, ktoré zvláštne jedlá ochutnal v krajinách, kde žil, a ako je to s národnostnou kuchyňou v USA. Pán Gardner porovnal zdravotné poistenie a zdravotnú starostlivosť na Slovensku a v USA. Niektorí žiaci sa pýtali, akú úroveň v jazykových znalostiach z anglického jazyka by mali dosiahnuť, aby mohli študovať v Spojených štátoch. Dozvedeli sa, že je to minimálne skúška TOEFL a za štúdium sa platí.
A čo myslíte, akej národnosti je manželka pána Gardnera? No predsa Európanka, z Čiech, čím potvrdil, že Amerika je naozaj multikultúrna krajina.
Tešíme sa, že naši študenti mohli počuť originálnu americkú angličtinu. Chválime ich, že sa nebáli pýtať na to, čo ich zaujíma, sme radi, že rozumeli, o čom americký diplomat rozpráva. A už teraz budeme robiť všetko preto, aby takýchto akcií bolo čo najviac.
Čítať ďalej...

Zapojte sa do súťaže a vyhrajte slúchadlá GoGen Doporučený

Zapojte sa do školskej súťaže s hodnotnými cenami: 2-krát slúchadlá GoGen a ďalšie ceny. 

Posielať svoje fotografie môžete ešte do 13. októbra na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Následne budú fotografie publikované na školskej fun page na Facebooku, kde bude prebiehať lajkovanie fotografií.

Čítať ďalej...

Európska noc výskumníkov Doporučený

Ani tento rok sme so žiakmi I.C a IV.B triedy neodmietli pozvanie do OC MAX v Poprade na festival vedy Európska noc výskumníkov s vedecko-populárnym programom, ktorý pripravili vedci z Astronomického ústavu SAV v spolupráci s univerzitami a ďalšími výskumnými ústavmi a vedeckými inštitúciami. Z ich ponuky sme si vybrali dve prednášky: Odhaľovanie tajomstiev Slnka, ktorú prezentoval Mgr. Peter Gömöry, PhD. z Astronomického ústavu SAV a O čom je dátová veda prezentovanú doc. Mgr. Tomáš Vinařom, PhD. z Fakulty matematiky a informatiky UK v Bratislave. Po skončení prednášok sme neobišli ani zaujímavé vedecké stánky. Vyberáme len pár. Napr. Elektrotechnická fakulta, Katedra riadiacich a informačných systémov nás oboznámila s automatizovaným spracovaním dát, s činnosťou a chodom robotov. Regionálne poradenské a informačné stredisko Poprad informovalo o Európskej únii, o prioritách Európskej komisie a Európskeho parlamentu. Prírodovedecká Fakulta UPJŠ v Košiciach nám niečo porozprávala o nukleových kyselinách, ktoré tvoria neodmysliteľnú súčasť nášho života. Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach nám porozprávala niečo o kovoch. Ukázali nám, aký je rozdiel medzi ľahkým a ťažkým kovom a mnoho ďalších zaujímavostí o kovoch. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník 2020.

Ing. Mrkvicová, Mgr. Mazureková

Čítať ďalej...

3. miesto v cezpoľnom behu Doporučený

V piatok 27.9.2019 sa v okolí Gymnázia sv. Jána Pavla II. v Poprade konalo okresné kolo v cezpoľnom behu žiakov stredných škôl. Súťaže sa zúčastnili žiaci z 11 stredných škôl okresu Poprad. Našu školu reprezentovali:
Ďuriš Timotej z II. A, Kuchta Tomáš z II. C a Kyšeľa Jakub z IV. C triedy.
V súťaži družstiev chlapci po veľmi dobrom výkone obsadili pekné 3. miesto.

Ďakujeme žiakom za vzornú reprezentáciu našej školy.

Jozef Poracký

Čítať ďalej...
Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála